Przedpremiera - Agressiva 69 - Dlaczego nie ty?

 W dniu 30 listopada miała miejsce przedpremiara najnowszego utworu pt. Dlaczego nie ty. Polska legenda industrialnego rocka Agressiva 69 powraca z najnowszym singlem, na którym obok oryginalnej kompozycji znalazło się aż osiem remiksów.

Projekt graficzny Michał Kuraś. Zdjęcia Robert Kuśmirowski.

Chcę podzielić się z wami moją opinią na temat najnowszej produkcji Agressivy. Utwór jest pełen energii, czułem jakby jeden z najważniejszych zespołów brytyjskiej sceny muzyki elektronicznej Underworld, spotkał się z równie transującym w swojej stylistyce the Killing Joke. Jest bardzo konkretnie i stanowczo. Zespół zadaje nam pytania - Dlaczego nie ja? Dlaczego nie ty? Dlaczego nie my wszyscy? Te pytania często rodzice zadają swoim dzieciom, przekazując tym samym swoje negatywne emocje. Wzbudzają w dzieciach poczucie winy, hamują ich rozwój. Okładka przedstawia splamiony krwią młotek, który dla mnie symbolizuje destruktywny wpływ takiego wychowania na dzieci. W najnowszym utworze połączenie niewielkiej ilości tekstu z konkretną, tanecznie transującą muzyką, potrafi mocno do słuchacza przemówić.


Dodatkowo obok oryginalnej kompozycji przedpremierowo zabrzmiały dwa z ośmiu remiksów, które znalazły się na płycie. Jednym z muzyków, który zdeformował utwór Dlaczego nie ty jest Egoist, powołany do życia przez łodzianina - Kubę Włodarskiego, jednoosobowy projekt eksplorujący szeroko pojęte elektroindustrialne przestrzenie. Brzmienie Egoist, nawiązujące do kanadyjskiej szkoły ebm/industrial, charakteryzują kanonady mechanicznych beatów i ciężkich basowych sekwencji, nieustannie flirtujących ze specyficznym tanecznym "feelingiem". W 2020 r. w labelu Aliens Production ukazał się debiutancki LP Egoist pt. "Breaking Moment", rok później światło dzienne ujrzał remiks album pt. "Phantoms".

Projekt graficzny Michał Kuraś.


Następnym artystą, który zdeformował utwór Dlaczego nie Ty jest Robert Kuśmirowski znany jako Udo Volfram. Artysta sztuk wizualnych, autor monumentalnych instalacji artystycznych, obiektów sztuki i działań muzycznych. Większość jego prac oparta jest na rekonstrukcji i kopiowaniu starych przedmiotów, dokumentów, fotografii, a raczej tworzeniu ich łudząco podobnych imitacji. Zazwyczaj nie mają one swego określonego pierwowzoru, a jedynie przywołują kulturę materialną pewnej epoki. W ten sposób Kuśmirowski odwołuje się do pamięci, historii i nostalgii, jaka towarzyszy kulturze wizualnej z odległej i nieco bliższej przeszłości, powoli znikającej pod kolejnymi warstwami. Dzięki temu w jego pracach ujawnia się też wątek wanitatywny - odtwarzanie minionej kultury materialnej staje się sposobem podejmowania tematu krótkotrwałości, przemijalności i śmierci. Podobny charakter mają też jego akcje i działania performerskie, uzupełniane komponowaną przez niego muzyką.

Projekt graficzny Michał Kuraś.


Dystrybucja muzyki cyfrowej Rebeat Digital GmbH
Produkcja Exit Productions i Agressiva 69
Mastering remiksów Kings in White


Komentarze