Dan Davis interviews Kromproom - Part 1


Dan Davis interviews Kromproom - PL Version - Part 2 (Wywiad)
Dan Davis interviews Kromproom - EN Version - Part 1
Dan Davis im Interview mit KROMPROOM - DE - Full Interview

Daniel Bosch aka Dan Davis

Zapraszam na pierwszą część wywiadu, który przeprowadził ze mną Daniel Bosch (znany pod pseudonimami Dan Davis, David Simon) autor książek fantastyczno-naukowych również o zabarwieniu politycznym. Do dwóch jego dzieł, a dokładniej do politycznego dreszczowca fantastyczno-naukowago pt. "Revolution, Baby!" oraz autobiografii "Abgrund" miałem przyjemność komponować muzykę. Wywiad publikuję w języku polskim, ze specjalną dedykacją dla moich rodaków. Wkrótce materiał będzie publikowany w internecie w języku niemieckim oraz angielskim. Jeśli chcecie bliżej poznać pisarza to zapraszam na stronę www.enteryourmatrix.de.

Piotr "Kromproom" Krompiewski.

Dan Davis: Cześć Piotr! Możesz powiedzieć kilka słów o Kromproom?

Logo by Jachu

Kromproom: Cześć Dan! Nazwa Kromproom została wymyślona dla potrzeb mojego autorskiego projektu. Nazwa została stworzona z pierwszej części Kromp mojego nazwiska Krompiewski, do której dodałem angielskie słowo "Room", ponieważ od zawsze nagrywam muzykę w swoim domowym studio, które mieści się w jednym pokoju. Pierwszy raz nazwy tej użyłem w 2001 roku, pisząc ją w wariacjach takich jak Kromp Room, KrompRoom ale najczęściej podpisuję się jako Kromproom. Nazwa zdradza w pewnym sensie brzmienie mojej muzyki, ponieważ pogłos o nazwie "Room", który jest używany w efektach "Reverb" podkreśla szczegóły dźwięków koncentrując się na nich. Można powiedzieć, że jest to charakterystyka mojego brzmienia.

Dan Davis: Ostatnia produkcja to singiel pt. ROAD, w którym gościnnie wystąpił Tomek Grochola z zespołu Agressiva 69. To jest wspaniały utwór, stworzyliście świetne wersje tego utworu. Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?


Tomek Grochola (Agressiva 69)

Kromproom: Oczywiście i bardzo mnie to cieszy, że podoba ci się ten singiel ale zanim powiem coś więcej pozwól, że przedstawię wam Tomka Grocholę. On jest bardzo dobrze znanym artystą i wokalistą, który wspólnie z Jackiem Tokarczykiem założył jeden z pierwszych zespołów industrialno-rockowych w Polsce pod nazwą Agressiva 69 w 1989 roku. Zespół był nominowany do wielu nagród muzycznych, jak również współpracował z wieloma artystami oraz grał koncerty przed takimi zespołami jak Prodigy, Paradise Lost, New Model Army, The Mission, Front 242, Marc Almond, Alphaville. Zespół grał muzykę na żywo do niemieckiego eksperymentalno-awangardowego filmu z 1927 roku w reżyserii Walthera Ruttmanna pt. Berlin - Symfonia Wielkiego Miasta! Mógłbym tutaj długo mówić o dokonianach Agressivy 69.


Wracając do singla ROAD, jest to pierwszy owoc naszej współpracy. Tomek podobnie jak ja lubi muzykę elektroniczną, oboje jesteśmy fanami takich grup jak Underworld, Fluke czy Yello. ROAD to nasza interpretacja muzyki, którą określiliśmy jako transowy-rock-elektroniczny. Singiel został wydany cyfrowo, również zamieściliśmy go na YouTube w postaci playlisty, także zapraszamy wszystkich zainteresowanych do słuchania, kupowania, udostępniania i recenzowania ROAD.Dan Davis: Jak opisał byś muzykę Kromproom?

Kromproom: Nigdy nie zamykałem się w szufladzie jednego stylu czy też trendu. Moja muzyka to mieszanka osobistych fascynacji muzycznych. Jako młody chłopak byłem fanem z jednej strony mocnego grania a z drugiej strony bardzo interesowałem się demosceną oraz polską i zagraniczną sceną muzyki elektronicznej. Słuchałem takich zespołów jak Biohazard, Rage Against The Machine, Agressiva 69 czy Pro-Pain ale również Jean Michel Jarre, Marek Biliński, Yello, Kraftwerk, Władysław Komendarek, Depeche Mode, Underworld, Fluke czy Leftfield. Słuchacze, którzy znają Kromproom pewnie zauważyli, że muzyka nie jest tak sterylnie czysta jak klasyczna elektronika, nie ma tyle brudu co w punk-rock-u, brzmienie Kromproomowej elektroniki to próba znalezienia kompromisu pomiędzy tymi dwoma muzycznymi światami.Dan Davis: Możesz powiedzieć kilka słów na temat wideoklipu Android, który pochodzi ze ścieżki dźwiękowej Revolution, Baby! - Darkness?

Kromproom: Szkoda, że wideoklip Android jeszcze nie ujrzał światła dziennego ale zależy to w dużej mierze od Marka Holewińskiego, który robi to przede wszystkim z pasji. Jego osobiste sprawy zatrzymały produkcję Androida na jakiś czas. Jak tylko będę miał więcej pozytywnych informacji dowiecie się o tym natychmiast.


Dan Davis: W przeszłości wyprodukowałeś utwór pt. Cyborg (NASA's spacewalkers). Co wiesz o kosmitach? Myślisz, że jesteśmy sami we wszechświecie?


Kromproom: Jako młody chłopak wspólnie ze swoimi kolegami z podwórka spotykaliśmy się wieczorami i rozmawialiśmy o kosmosie, o tym co ostatnio przeczytaliśmy z literatury fantastyczno-naukowej. Dużo moich znajomych czytało Stanisława Lema, który napisał między innymi książkę pt. Solaris, która doczekała się filmowej adaptacji w reżyserii Stevena Soderbergha, producentem filmu był między innymi James Cameron a w filmie zagrał Georg Clooney. Bardzo wgryzły się nam w głowę książki Andrzeja Sapkowskiego, który napisał sagę o Wiedźminie. W dzisiejszych czasach każdy kto lubi gry komputerowe zna grę pt. Wiedźmin, która jest jedną z najlepszych gier tego typu na świecie. Mogę śmiało powiedzieć, że jestem fanem tematyki o kosmosie i wierzę, że nie jesteśmy sami we wszechświecie a odpowiedź na to pytanie może dać nam rozwój technologii i nauki. Dlatego moim marzeniem jest aby ludzie przestali walczyć, Rządy Państw znalazły wspólny język, połączyły swoje siły aby zacząć wspólnie i intensywnie eksplorować kosmos.


Dan Davis: Czy w Twojej opini za jakieś kilkaset lat będą żyły wśród ludzi Cyborgi, których nie będzie można praktycznie odróżnić od ludzi? Czy to zrewolucjonizuje np. przemysł erotyczny? Zrewolucjonizuje rynek pracy? Haha :)

Kromproom: Od kilkudziesięciu lat rozwój technologi na świecie bardzo przyśpieszył, dlatego np. Robotyka będzie miała za jakiś czas ogromny wpływ na nasze życie zawodowe i prywatne. Obecnie w przemyśle samochodowym robotyka ma ogromne znaczenie. Coraz większa grupa ludzi jest zafascynowana tematyką cyber-punk, która pokazuje egzystencję ludzi i cyborgów pracujących, uczących się i kochających jak ludzie ale również niebezpiecznych. Moim zdaniem cyborgi w przyszłości będą klonami nas samych, będziemy mieli do czynienia z dobrymi i złymi cyborgami i to będzie zależało od nas czy seks przemysł oraz rynek pracy zostanie zrewolucjonizowany przez Cyborgi. W dzisiejszych czasach matematyka, biologia, chemia, fizyka wraz z rozwojem mechaniki i elektroniki są na bardzo wysokim poziomie i uważam, że brakuje nam naprawdę nie wiele aby stworzyć cybogra ze sztuczną inteligencją. A może gdzieś w tajnych laboratoriach już takie cyborgi istnieją.

Dan Davis: Jaki jest aktualnie Twój ulubiony utwór Kromproom?

Kromproom: Jeśli chodzi o moje solowe produkcje to ciężko mi się wypowiadać na ten temat ale mam sentyment do pierwszego albumu pt. Black Import. Polecam również album pt. Tenacity. Posłuchajcie i oceńcie sami.Ciąg dalszy nastąpi ...

To Be Continued ...

Komentarze

Popularne posty